35.00 

Lichořeřišnice je oblíbená dekorativní letnička, vhodná do truhlíku, květináče, na záhon i na skalku.

Není skladem

Pěstování lichořeřišnice je velice oblíbené a nenáročné, má velké léčivé účinky. Lichořeřišnice je oblíbená dekorativní letnička, vhodná do truhlíku, květináče, na záhon i na skalku. Kvete od června až do mrazů. Někteří pěstitelé jí nazývají přírodní antibiotikum. Mladé listy a výhonky lichořeřišnice se používají v kuchyni a přidávají se do salátů a dalších pokrmů. Zkuste ji přidat do zeleninového nebo bramborového salátu. Skvělá je lichořeřišnice i na chleba s máslem místo ředkviček.

Zasíláme sazenici v květináči P9.

Pěstování a sázení

Lichořeřišnici pěstujeme většinou jako jednoletou rostlinu. Sazenice sázíme ven v květnu. Vyrůstá do výšky 20 – 30 cm, lodyhy plazivých druhů mohou dorůst do délky 2 – 3 m. Sázíme na slunné stanoviště až polo stinné, půda může být chudší ne příliš vyživená. Lichořeřišnici nepřihnojujeme, protože bychom podpořily rozvoj listové plochy a bujný růst na úkor květů. Roste velmi rychle, můžeme použít na pokrytí plotu, nebo do zeleninových záhonů.

Použití

Lichořeřišnicé má blahodárné účinky na naše zdraví, jedná se o přírodní antibiotikum. Obsahuje flavonoidy, hořčičné silice, lutein a vitamin C. Funguje jako přírodní antibiotikum a někdy dokáže nahradit klasická léčiva. Indiáni v Peru se pomocí lichořeřišnice léčili po několik století. Zbaví vás streptokok, vyhladí pokožku, je účinná při zánětech, dýchacích problémech v boji s viry a bakteriemi. Vhodná i pro děti. Výborná je samozřejmě i jako účinná prevence. Tato bylina se dříve užívala jako prostředek proti vypadávání vlasů a proti lupům. Dodnes je možné ji najít jakožto součást přírodních přípravků proti těmto potížím.

Tinktura z lichořeřišnice

Tři lžíce nasekaných listů a tří lžíce natrhaných květů lichořeřišnice, 3 dcl 50% alkoholu, můžeme použít vodku, nebo slivovici. Bylinku zalijeme alkoholem a necháme na teplém místě vyluhovat po dobu 13ti dní a 13ti nocí. Nezapomínejte dvakrát denně protřepávat. Po uplynutí lhůty tinkturu přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice s uzávěrem a skladujeme na chladném místě.