149.00 Kč
Samičí rostlina středního vzrůstu. Pětiletý keř je asi dva a půl metru vysoký. Větve má rovné, silné, se světle hnědou kůrou a malým množstvím trnů. Plody jsou válcovité, středně velké, na větvích hustě osazené, oranžové s červeným líčkem. Slupka je slabá, stopka krátká. Jedná se o velmi úrodnou odrůdu a v evropských podmínkách odolná. Dozrává v polovině července.
2 skladem
Samičí rostlina středního vzrůstu. Pětiletý keř je asi dva a půl metru vysoký. Větve má rovné, silné, se světle hnědou kůrou a malým množstvím trnů. Plody jsou válcovité, středně velké, na větvích hustě osazené, oranžové s červeným líčkem. Slupka je slabá, stopka krátká. Jedná se o velmi úrodnou odrůdu a v evropských podmínkách odolná. Dozrává v polovině července. Tato odrůda někdy nasazuje menší množství plodů ještě znovu později v létě bez opylení a vytváří v malém množství partenokarpické, bez semenné plody.
Pro dosazení plodnosti je třeba zakoupit samce – opylovače.
Zasíláme sazenici v květináči ve velikosti 30 – 40 cm.
Použití
Využití plodů je velice mnohostranné. Nejvíce na vitamínové šťávy, dřeňe, sirupy, kompoty v kombinaci s jinými druhy ovoce, marmelády a likéry. Můžeme také sušit a používat na čaj. Rakytník můžeme i mrazit. Plody obsahují velké množství karotenu a mnoho organických kyselin i vitamínů C, B 1, B 2, B 6, P, K, E, F, cholin a také aminokyseliny, alamin, fenylalamin, glutanin, cystein, leicin, betamin, serotonin, pektin a též elementy z nichž rozhodující jsou Fe, K, Mn, S, B, Cu, Ni, Ca, T, Al aj. Rakytník je skvělá rostlina se širokou paletou cenných látek. V dužině plodů, slupce i v semenech se nachází olej, který se používá při spáleninách, omrzlinách, žaludečních vředech, chorobách střevních cest a regeneraci tkání při ozařování. Posiluje obranyschopnost před infekcemi i stresem – obsahuje až 10× víc vitamínu C než pomeranč. Funguje jako prevence depresí i nádorů – obsažený alkaloid hyppophein se mění v našem těle na serotonin, odpovědný za dobrou náladu i ochranu buněk před zhoubným bujením. Podporuje trávení a chrání před žaludečními vředy – harmonizuje činnost žaludku i jater a „nakopává“ tvorbu žluči i trávicích enzymů.
Pěstování
Rakytník je poměrně nenáročný a dobře roste v každé půdě. Co nesnese je trvalé zamokření nebo zasolení. Při zavlažování a přihnojování přináší vysoké výnosy. Doporučujeme přidat při výsadbě kompost či hnuj. Nesnáší zastínění, potom neplodí, vysazujeme na slunné místo.